Sålda bostäder
14
+1 300 % mot föregående period
Under perioden 1 augusti 2026 – 31 oktober 2026 omfattade statistiken för Västerås Barkarö, Västerås 14 sålda bostäder. I genomsnitt låg slutpriset på 4 518 571 kr, utgångspriset på 4 144 286 kr och kvadratmeterpriset på 33 990 kr/m². Kvadratmeterpriset var 12,1 % lägre än under föregående period. I statistiken förekom 13 mäklare och 10 mäklarbyråer.
Det genomsnittliga slutpriset låg på 6 625 833 kr för villor och 3 255 000 kr för lägenheter.
Genomsnittspriserna påverkas av bostädernas läge, storlek och bostadstyp i underlaget. Områdets genomsnittspris är inte en värdering av en enskild bostad.
Sålda bostäder
14
+1 300 % mot föregående period
Genomsnittligt slutpris
4 518 571 kr
−26,5 % mot föregående period
Genomsnittligt utgångspris
4 144 286 kr
−36,2 % mot föregående period
Genomsnittligt kvadratmeterpris
33 990 kr / m²
−12,1 % mot föregående period
Mäklare
13
+1 200 % mot föregående period
Mäklarbyråer
10
+900 % mot föregående period
Genomsnittligt kvadratmeterpris under de senaste tolv hela månaderna. Månader med tillgänglig statistik visas.
Skillnad i genomsnittligt kvadratmeterpris under samma period +8 280 kr / m² (+32,2 %). Västerås omfattar även Västerås Barkarö.
Jämförelsen visar kvadratmeterpriset i olika storleksklasser.
Genomsnittliga slutpriser efter antal rum.
Uppskattad förändring i genomsnittligt kvadratmeterpris jämfört med föregående tremånadersperiod och samma månader förra året.
| Villa | 6 625 833 kr | 6 540 833 kr | 43 896 kr / m² | +13,5 % | +5 222 kr / m² | +24,5 % | 6 |
| Parhus | 4 950 000 kr | 0 kr | 36 397 kr / m² | - | - | −9,5 % | 1 |
| Lägenhet | 3 255 000 kr | 3 297 500 kr | 30 299 kr / m² | - | - | −25,3 % | 4 |
| Radhus | 2 522 500 kr | 2 495 000 kr | 21 321 kr / m² | - | - | −37,6 % | 2 |
| Fritidsboende | 490 000 kr | 595 000 kr | 12 250 kr / m² | - | - | −49,1 % | 1 |